buchu ابزار استفاده اقتصادی تبلیغات استفاده

buchu: ابزار استفاده اقتصادی تبلیغات استفاده تبلیغات اخبار سیاسی و اجتماعی

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی جهانگيري برود مي ماند

سیاستمداران خوب آنهایی هستند که با رصد شرایط در وقت مقتضی دست به اقدام بزنند و در وقت دیگر دست از اقدام بردارند. به بیان دیگر سیاستمدار خوب کسی است که بداند چه

جهانگيري برود مي ماند

جهانگيري برود مي ماند

عبارات مهم : سیاسی

سیاستمداران خوب آنهایی هستند که با رصد شرایط در وقت مقتضی دست به اقدام بزنند و در وقت دیگر دست از اقدام بردارند. به بیان دیگر سیاستمدار خوب کسی است که بداند چه زمانی از روی صندلی برخیزد. حال این شرایط جهت اسحاق جهانگیری متصور هست. معاون اول مدیر جمهور در شرایطی واقع شده است است که می تواند با اقدامی سنجیده و به موقع آینده خود و جریان اصلاحات را رقم زند. بسیاری نیز براین عقیده هستند که او نباید در سیلاب پرسشها دولت غرق شود و باید به آینده سیاسی خود بعد از روحانی فکر کند. باید دید آقای معاون اول در آینده چه تصمیمی خواهد گرفت.

جهانگيري برود مي ماند

کمرنگ شدن

شاید خوشبین ترین افراد در جریان اصلاحات نیز فکر نمی کردند مرد شماره یک روحانی در دولت یازدهم در دولت دوازدهم از متن به حاشیه برود. اگر به کنش های سیاسی اسحاق جهانگیری در چند وقت اخیر بنگریم می توان تحرکات او را در 3 مقطع پیش از انتخابات، حین انتخابات و بعد از انتخابات دسته بندی کرد. البته آقای معاون اول در هرکدام از این مقاطع نقش خود را به خوبی ایفا کرده و می کند. با نگاهی به عملکرد دولت در چند ماه گذشته به خوبی می توان دید که نقش اسحاق جهانگیری در دولت کمرنگ شده است است.

البته بعضی این مساله را ناشی از نظر های متفاوت معاون اول و مدیر دفتر مدیر جمهور در حوزه چینش تیم اقتصادی دولت می دانند. تیم اقتصادی که در دولت گذشته افرادی چون طیب نیا، نوبخت، سیف، نعمت زاده و زنگنه را در خود می دید، اکنون کرباسیان را به جای طیب نیا و شریعتمداری را به جای نعمت زاده می بیند و به نهاوندیان به عنوان صورت ای تازه در قامت معاون اقتصادی دولت می نگرد. از این رو شاید در نقشه کلی دولت اتفاقی رخ نداده باشد، ولی این روند نشان دهنده کمرنگ تر شدن و محدودیت عملکردی اسحاق جهانگیری به عنوان فرمانده اقتصاد مقاومتی هست. گرچه اگر نیک بنگریم عنوان فراتر از اختلافات اقتصادی است و باید در ساحت دیگری به دنبال کمرنگ شدن حضور جهانگیری بگردیم.

سیاستمداران خوب آنهایی هستند که با رصد شرایط در وقت مقتضی دست به اقدام بزنند و در وقت دیگر دست از اقدام بردارند. به بیان دیگر سیاستمدار خوب کسی است که بداند چه

معاون اول

در دور اول ریاست جمهوری حسن روحانی جهانگیری به عنوان بازوی مدیر جمهور و مرد شماره یک او میدانداری می کرد و واقعا در قامت معاون اول مدیر جمهور بود و تمام پرسشها در حوزه اختیار دولت از نطر او می گذشت. این مساله تا جایی پیش رفت که مقام معظم رهبری جهانگیری را به سمت فرمانده قرارگاه اقتصاد مقاومتی و مدیر ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی منصوب کرد و او نیز در این راستا جلسات متعددی را جهت مبارزه با فساد و اجرای اقتصاد مقاومتی شکل و ترتیب داد. شاید بتوان یکی از دلایل متعدد حمایت اصلاح طلبان از دولت روحانی را حضور پررنگ جهانگیری در مقام معاون اول دولت دانست که در جهت مطالبات اصلاح طلبان بکوشد.

درخشش

با آخر دولت اول حسن روحانی بعضی تحلیل ها رخ نمود که اصلاح طلبان به طور کامل از روحانی حمایت کنند یا اینکه بازهم مثل انتخابات 92 کاندیدایی را همراه روحانی بفرستند تا بتواند تاثیر مثبت خود را بر روند انتخابات بگذارد. در این راستا نام های بسیاری هم به اذهان خطور کرد، از مسعود پزشکیان نایب مدیر مجلس تا محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه، ولی نهایتا و با موافقت روحانی قرعه به نام اسحاق جهانگیری معاون اول مدیر جمهور افتاد که او را در کارزار انتخابات همراهی کند. گرچه جهانگیری جهت خود ستاد و برنامه مجزایی نداشت ولی همه او را کاندیدایی با برنامه مستقل جهت انتخابات می دیدند. با شروع فصل مناظرات انتخاباتی و حضور چشمگیر و موثر جهانگیری بسیاری او را پیروز بلامنازع مناظرات خواندند و حتی بعضی اعتقاد بودند باید به جای روحانی او به عنوان نامزد نخست اصلاح طلبان در انتخابات قرار گیرد، ولی چون قرار بر کناره گیری بود نهایتا او به نفع روحانی انصراف داد و روحانی با پیروزی در انتخابات به تشکیل دولت دوم خود پرداخت. روحانی همواره به نقش موثر جهانگیری در عرصه انتخابات اذعان داشته است.

جهانگيري برود مي ماند

فصل عبور

اکنون در دولت دوازدهم جهانگیری همچنان معاون اول مدیر جمهور است ولی با حوزه عملکردی محدود. احیای معاونت اقتصادی از یک سو و حرکت های گاه و بیگاه واعظی از سوی دیگر موجب شده است حضور جهانگیری در دولت کمرنگ شود که بسیاری از اصلاح طلبان به این امر اذعان دارند. گرچه اصلاح طلبان نیز با روند موجود در دولت آن چنان از حضور کمرنگ جهانگیری در دولت ناراحت نیستند. آنهایی که مقداری آینده نگری می کنند به آینده جهانگیری بعد از روحانی می اندیشند و در سر سودای 1400 را می پرورانند. در این میان حتی بعضی معتقدند که جهانگیری باید از دولت خارج شود، طوری که صادق زیباکلام استاد دانشگاه پایتخت کشور عزیزمان ایران در مراسم روز دانشجو در دانشگاه امیرکبیر می گوید: «به نظرم جهانگیری باید کنار بکشد و خود را جهت انتخابات ۱۴۰۰ آماده کند.» این واقعیت ماجراست که اگر جهانگیری تا آخر در دولت بماند بد و خوب دولت در همه عرصه ها به پای او نیز نوشته خواهد شد. از این رو با وجود بعضی پرسشها مثل باقی بودن رکود، بیکاری، پرسشها موسسات مالی و اعتباری، صندوق های بازنشستگی و چالش وعده های بی سرانجام، جهانگیری باید به فکر آینده سیاسی خود و اصلاح طلبان باشد و راه مطلوبی برگزیند.

سیاستمداران خوب آنهایی هستند که با رصد شرایط در وقت مقتضی دست به اقدام بزنند و در وقت دیگر دست از اقدام بردارند. به بیان دیگر سیاستمدار خوب کسی است که بداند چه

نقطه گریز

یک فعال سیاسی اصلاح طلب در ارتباط با کنش سیاسی معاون اول مدیر جمهور در آینده اظهار داشت: من نخستین کسی بودم که پیشنهاد خروج آقای جهانگیری از دولت را دادم. فیاض زاهد به «آرمان» گفت: اعتقاد دارم که این اقدامی درست است چون اولا آقای جهانگیری به نسبت دولت گذشته نقش بازیگردانی و صحنه گردانی را برعهده ندارد و دفتر مدیر جمهور و معاونت اقتصادی و شاید تاحدی خود مدیر جمهور حوزه مانور عملیاتی او را محدود کرده اند. این فعال سیاسی اصلاح طلب ادامه داد: از آنجایی که دولت آقای روحانی برآمده از جریان اصلاحات است و این جریان خواه ناخواه باید هزینه واکنش‌ها درست آقای روحانی را پرداخت کند، نباید در خلأ سخن گفت. زاهد تاکید کرد: آقای روحانی عالی ترین گزینش و نقطه گریز ما از شرایط بود و اگر به گذشته برگردیم یا امروز دست به گزینش بزنیم گزینش ما آقای روحانی خواهد بود.

او ادامه داد: البته دولت با بعضی ناکارآمدی ها روبه روست که بخشی از آن مربوط به نوع و چینش دولت و بخش دیگر آن نیز ناظر بر پرسشها خارج از اختیار دولت می باشد. این استاد دانشگاه تصریح کرد: البته نمی توان چنین تفکیکی را در نزد افکار عمومی قائل شد، بنابر این فکر می کنم مطلوب این خواهد بود که آقای جهانگیری ارزیابی کند که اگر احساس می کند حضورش در دولت اثر و برآمد مورد نیاز را ندارد از دولت کناره گیری کرده و در جایگاه مدیر جمهور سایه عمل کند تا از وجاهت و نفوذ اجتماعی به دست آمده جهت انتخابات بعدی استفاده کند.

جهانگيري برود مي ماند

اخبار سیاسی – آرمان/حمید شجاعی

واژه های کلیدی: سیاسی | اقتصادی | انتخابات | جهانگیری | اصلاح طلب | حسن روحانی | اصلاح طلبان | دولت روحانی | ریاست جمهوری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs